.:. به وبلاگ انجمن علمی و آموزشی معلمان ریاضی استان آذربایجان‌ غربی خوش آمدید .:. . لوگوی گوگل فرمول ریاضی شد - انجمن علمی و آموزشی معلمان ریاضی استان آذربایجان‌ غربی

. لوگوی گوگل فرمول ریاضی شد

لوگوی گوگل فرمول ریاضی شد

 بزرگترین موتور جستجوی دنیا امروز ۱۷ آگوست (۲۶ مرداد) لوگوی خود را به مناسبت تولد ۴۱۰ سالگی "پیر دو فرما" که به عنوان یکی از بنیانگذاران نظریه اعداد شناخته می شود به شکل تخته سیاهی درآورد که روی آن مهمترین فرمول ریاضی این ریاضیدان نوشته شده است.  
 

 ۱۷ آگوست (۲۷ مرداد) ۲۰۱۱ گوگل لوگوی خود را به شکل تخته سیاهی در آورد که بر روی آن، این فرمول ریاضی نوشته شده است: xn + yn = zn

 این فرمول مربوط به "قضیه آخر فرما" است که یکی از مهمترین قضیه‌های ریاضی مدرن به شمار می‌رود.

 این قضیه را "پیر دو فرما" (Pierre de Fermat)، در قرن ۱۷ ارائه کرد و اکنون گوگل تولد ۴۱۰ سالگی این ریاضیدان فرانسوی را جشن گرفته است.

"پیر دو فرما" ریاضیدان و حقوقدان فرانسوی در ۱۷ آگوست ۱۶۰۱ به دنیا آمد و در ۱۲ ژانویه ۱۶۶۵ چشم از جهان فرو بست.

 وی یکی از مهمترین ریاضیدانان نیمه نخست قرن هفدهم است که با ارائه فرمول‌های "قضیه آخر فرما"، "قضیه کوچک فرما" و "اعداد فرما" یکی از پیشگامان ریاضی مدرن شمار می‌رود.

این دانشمند با متدی که برای شناسایی حداکثرها و حداقل‌های مسیرهای تابع‌های ریاضی ارائه کرد توانست حساب دیفرانسیل را توسعه دهد.

 تحقیقات "فرما" که در زمان آماده سازی ویرایش ریاضی "دیوفانت" (ریاضیدان یونان باستان) انجام شد منجر به ارائه نظریه اعداد شد.

 "فرما" همچنین توانست مستقل از "رنه دکارت"، اصول پایه هندسه تحلیلی را از طریق مکاتبه با "بلیز پاسکال" که یکی از بنیانگذاران نظریه احتمالات بود کشف کند.
  تئوری اعداد

 بی شک فعال‌ترین عرصه‌ای که فرما بر روی آن کار می‌کرد توسعه "تئوری اعداد" بود. به طوریکه می‌توان وی را به عنوان یکی از بنیانگذاران این تئوری دانست.

 فرما فرمولی را برای ارزش‌های n برابر با ۱، ۲، ۳، ۴ پیدا کرد که این اعداد را به صورت اعداد اولیه نشان می‌داد.

 اعداد اولیه فرما اهمیت بسیاری در ریاضی دارند. برای مثال، "کارل فردریش گوس"، ریاضیدان و منجم آلمانی در سال ۱۷۷۶ نشان داد چند ضعلی منظمی که با یک خط و پرگار قابل ساخته شدن است و یک تعداد ضلع دارد، حاصل یک و یا تعداد بیشتری از اعداد اولیه فرما است. 

  قضیه آخر فرما

 اما بی‌شک یکی معروف‌ترین قضیه‌های فرما، "قضیه آخر فرما" است و به همین دلیل گوگل لوگوی امروز خود را به فرمول این قضیه اختصاص داده است.

 ظاهر این فرمول بسیار ساده است اما محک آن بیش از ۳۰۰ سال به زمان نیاز داشت. این قضیه می‌گوید: ممکن نیست بتوان چهار عدد کامل x، y ، z و n را پیدا کرد که در آن n بزرگتر از ۲ باشد.

در واقع در فرمول xn + yn = zn برای n > ۲ جواب صحیح و غیر صفر وجود ندارد.

تنها در سال ۱۹۹۵ "اندرو ویلز"، ریاضیدان انگلیسی توانست این فرمول را تست کند. 

 

  منبع:mehrnews.com