.:. به وبلاگ انجمن علمی و آموزشی معلمان ریاضی استان آذربایجان‌ غربی خوش آمدید .:. . جان نپر - انجمن علمی و آموزشی معلمان ریاضی استان آذربایجان‌ غربی

. جان نپر

 جان نپر، ریاضی‏دان اسکاتلندی در سال ۱۵۵۰م در ادینبورو، پایتخت این کشور و در خانواده‏ای مرفه به دنیا آمد و به رسوم اشرافی انگلستان تربیت یافت. وی در دوران جوانی، زمانی که اروپا دستخوش مناقشات دینی بود و نهضت پروتستان سراسر این قاره را در برگرفته بود، سفرهای زیادی به کشورهای اروپایى نمود و به مذهب پروتستان گرایید. شهرت عمده نپر در ریاضیات مبتنی بر طریقه تازه‏ای بود که وی برای انجام عملیات محاسباتی عرضه داشت.

وی معتقد بود که کلیه اعداد را می‏توان به صورت بالقوه نوشت. مثلا چهار را به صورت دو به توان دو. او هم‏چنین بر این اعتقاد بود که اگر اعداد به این صورت نوشته شود، عمل جمع، جانشین ضرب و عمل تفریق جانشین تقسیم خواهد شد. نپر برای تحقق بخشیدن به فکر خود، مدت بیست سال وقت صرف کرد و توانست فرمول‏های پیچیده‏ای برای نوشتن کلیه اعداد به صورت بالقوه به دست آورد. وی این نحوه محاسبه را لگاریتم به معنای اعداد متناسب نامید. جان نپر نهایتا در سال ۱۶۱۴م، جداول لگاریتمی خود را به چاپ رسانید که مورد استقبال فراوان جامعه علمی عصر قرار گرفت. می‏توان گفت که تأثیر این یافته‏های علمی در علم آن روز، با تأثیر ماشین‏های حسابگر امروزی برابر است. از دیگر کارهای نپر در ریاضیات، عدد نپر است و دیگر اینکه وی با ابداع علامت اعشاری، کسر اعشاری را به صورت امروزی درآورد. جان نپر سرانجام سه سال پس از انتشار لگاریتم، در چهارم آوریل ۱۶۱۷م در شصت و هفت سالگی درگذشت.